Plemena koní 3
Beru i plemena na žádost!
INFO
TAKŽE.ROZHODLA JSEM SE ŽE KAŽDÝ NOVÝ ČASÁK BUDE OBSAHOVATdvě katefotie v první katehorii bude bud to
Skupina:lion
1-PLNOKREVNÍCI
2-TEPLOKREVNÍCI
nebo
Skupina :Leonie
1-CHLADNOKREVNÍCI
2-barokní koně
3-pony.
+ přídaveček
skupina: Leonie
1.
Shirský kůň
Původ: Velká Británie
Typ: chladnokrevník
KVH: 170 – 180 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník
Historie
Plemeno vzniklo během 17. století ve Velké Británii, Jeho předci byli místní, flanderští a fríští koně. Vzniklo plemeno s názvem English Black. Potom se do chovu zařadil hřebec Blind Horse a dal plemeni dnešní vzhled. Shirský kůň se stal velmi populární. Během světových válek se ale jeho počty snížily a obnoveny byli hlavně díky pivovarům, kteří si ho vybrali pro reprezentativní účely. Shirský kůň je dnes znám jako největší plemeno koně světa.
Povaha
Shirský kůň je mírný, ochotný a poslušný. Je dobře ovladatelný a nesmírně silný. Často se vyobrazuje s malými dětmi, což zdůrazňuje jeho laskavou povahu.
Konstituce
Hlava je líbivá, obvykle klabonosá, krk je svalnatý s výrazným hřebenem. Hrudník je hluboký, hřbet rovný a pevný, záď kulatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou delší, silné s dobrými klouby, bohatými rousy a kvalitními kopyty.
Srst bývá většinou tmavá, mohou však být i bělouši a ryzáci. V kohoutku měří 170 – 180 cm.
Využití
Shirský kůň byl populární pracovní kůň, dnes se využívá pro reprezentativní účely. I přes svou stavbu je také dobrým jezdeckým koněm.
2.
fríský kůň
Původ: Nizozemsko
Typ: barokní kůň
KVH: 155 – 165 cm
Barvy: Vraník
Historie
Fríský kůň byl ve středověku oblíbený rytířský kůň kvůli své síle a vysoké, elegantní akci předních nohou. Byl často malován starými holandskými malíři, kteří ho vždy vyobrazovali jako hrdého koně. Později se křížili se španělskými koňmi, což jim dodalo jemnější rysy. Sami fríští koně se také podíleli na zušlechťování jiných plemen, například fellských a daleských ponyů, shirských koní, württemberských a oldenburských teplokrevníků. Během 15. a 16. století se využívali ve francouzské a španělské jezdecké škole.
Povaha
Fríští koně jsou mírné, přátelské povahy, jsou šikovní na drezúru i když se obtížněji učí. Jsou dobře ovladatelní, elegantní a živí.
Konstituce
Hlava je španělského typu, krk je obloukovitý a vysoko nasazený. Lopatky umožňují vysokou akci předních končetin, hřbet je delší, záď skloněná. Končetiny jsou pevné, mají rousy, kopyta jsou kvalitní. Žíně i rousy jsou husté a mírně zvlněné.
Srst je pouze černá, povolena je jen malá bílá hvězda na čele. V kohoutku dorůstají 155 – 165 cm
Využití
Dříve byli fríští koně oblíbenými jezdeckými zvířaty rytířů, využívali se v zemědělství a na klusácké dostihy. Také se využívali ve vysokých jezdeckých školách. Dnes jsou to spíše reprezentativní koně, které můžeme vidět hlavně na přehlídkách.
3.
hucul
Původ: Polsko
Typ: pony
KVH: 122 – 133 cm
Barvy: hnědák, ryzák, vraník
Historie
Plemeno pochází z polských Karpat a pravděpodobně to je nejstarší plemeno poníků v Evropě. Mezi jeho předky hrál důležitou roli dnes již vyhynulý tarpan, který se křížil s mongolskými koňmi. První hřebčím huculů vznikl v Rumunsku, kde byli tito poníci selektivně chováni s cílem co nejvíc udržet původní podobu plemene. V průběhu světových válek se jeho počty výrazně snížily a obnovit se je podařilo až v sedmdesátých letech minulého století, kdy byla také založena plemenná kniha.
Povaha
Huculové jsou velmi silní a vytrvalí poníci. Mají mírnou a přátelskou povahu, jsou poslušní, dobře ovladatelní a učenliví. Jsou to také výborní skokani.
Konstituce
Hlava je primitivní, krk krátký a svalnatý. Lopatky umožňují poměrně vysokou akci předních nohou. Hrudník je hluboký, hřbet je kompaktní, silný, záď, svalnatá. Končetiny jsou krátké, pevné s kvalitními kopyty.
Srst je hnědá, ryzá nebo černá, vždy je patrný tmavý úhoří pruh. V kohoutku měří 122 – 133 cm.
Využití
Hucul je všestranný poník využívaný v zemědělství i jako jezdecký kůň. Pro svou povahu je ideální poník pro děti, vyhledávají ho však i dospělí jako spolehlivého rekreačního a turistického koně.
+ přídaveček
westernoví kůň
Quarter Horse
Původ: USA
Typ: westernový kůň
KVH: 147 – 160 cm
Barvy: strakatá
Historie
Plemeno vzniklo v 17. století v USA. Jejich předci byli španělští a angličtí koně. Quarter Horse byl původně využívám k dostihům, podle kterých dostal i své jméno: čtvrtkař. Je to totiž nejrychlejší plemeno na čtvrt míle. Mezi jeho předky bychom našli spoustu slavných anglických plnokrevníků. V 19. století se začaly běhat delší dostihy a tak Quarter Horse ztratil své primární uplatnění. Proto se využily jeho další vynikající vlastnosti pracovního koně. Stal se nepostradatelným pomocníkem na dobytčích farmách a i díky němu vzniklo westernové ježdění. Dodnes je Quarter Horse vyhledávaným westernovým koněm.
Povaha
Quarter Horse je velmi vytrvalý, silný a pracovitý kůň. Je inteligentní a má tzv. Cow Sense. Je věrný svému pánu a vytváří si s ním vztah. Je také odolný, tvrdý a obecně má velmi dobrý temperament.
Konstituce
Quarter horse má menší hlavu se silným, svalnatým krkem. Lopatky jsou strmé, plece silné. Hřbet je kratší, rovný, záď je výrazně svalnatá. Končetiny jsou pevné, svalnaté s kvalitními kopyty.
Srst je bílá, hnědá, ryzá nebo černá. Vyskytují se i plaváci a palomino. V kohoutku měří 147 – 160 cm.
Využití
Quarter Horse je dodnes vynikajícím pracovním koněm. Využívá se ve westernových soutěžích i jako spolehlivý a vytrvalý rekreační kůň.